wtorek, 19 marca 2013

Kilka refleksji o kleju E6000


W poszukiwaniu idealnego rozwiązania w temacie „Jak przykleić grafikę do szklanego kaboszonu” przetestowałam mnóstwo produktów. Były testowane: kropelka, dwuskładnikowe kleje na bazie żywicy, lakiery do decoupagu, polecany na forach klej szewski, cudowny w innych zastosowaniach Modge Podge, prawie niemożliwy do dostania Crystal Clear i wreszcie E6000. Każdy z wymienionych ma jakąś wadę, jeden schnie za szybko, drugi nie jest idealnie przezroczysty, inny lekko żółknie, kolejny odbarwia grafikę, jeszcze inny zostawia plamy. E6000 też nie jest idealny, jego zasadniczą wadą jest czas schnięcia (24h) w przypadku papierów przepuszczalnych, ale jeśli kleimy wydruk na papierze fotograficznym czas ten znacznie się wydłuża nawet do 72h.
A ja jestem niecierpliwa, pewnie jak większość z Was chciałbym widzieć efekt mojej pracy już natychmiast. Jednak ten klej rekompensuje mi długi czas oczekiwania na wynik.
Jak podaje producent: "Przylega do większości powierzchni. E-6000 posiada wyjątkową przyczepność do drewna, metalu, szkła, włókna szklanego, ceramiki, muru i betonu. Nie stosować na styropian. Również przylega mocno do skóry, gumy i tworzyw sztucznych, winylu i innych materiałów. Ponieważ jest odporny na ścieranie, E-6000 można stosować na powierzchni o wysokiej odporności na zużycie. E-6000 utrzymuje wiązanie elastyczne w niskich temperaturach"


 Po pierwsze jest bardzo wydajny. 
Po drugie bardzo mocny. 
Po wyschnięciu jest elastyczny i trochę „gumowy” zabezpiecza nawet brzegi druku przed działaniem wody i wilgoci. 
Nie zmienia kolorów druku. 
Nie jest klejem z filtrem UV ale i tak prace nim wykonane są lepiej zabezpieczone przed działaniem słońca niż przy użyciu innych klejów.
 Jeżeli w kaboszonie są jakieś drobne ryski czy mikro uszkodzenia klej je wypełnia i stają się niewidoczne.
 I ma w sobie coś takiego co daje efekt „WOW” po przyklejeniu nim kaboszonu.


Inne uwagi: 
1.      Ubrania i okoliczne tkaniny brudzi skutecznie i nieodwracalnie. 
2.      Z powierzchni płaskich jak podłoga, stół, kafelki, parapety po wyschnięciu usuwa się bez problemu. 
3. Ma charakterystyczny zapach, mnie on nie przeszkadza zupełnie, ale pomieszczenie dobrze jest przewietrzyć. 
4.  Gwint na tubce należy dobrze wyczyścić i szczelnie ją zakręcać.

Tym samym klejem można również przykleić kaboszony z grafiką do oprawy, warto zwrócić uwagę, żeby klej wypełnił ładnie powstałe szczelinki, zabezpieczy je przed dostaniem się wody i brudu.

W tej chwili testujemy nowy E6000 w wersji F jak "fast" gdzie producent obiecuje nam szybkość jako dodatkową, upragnioną funkcję.
Za tydzień tutorial z wklejaniem :)

6 komentarzy:

 1. Dziękuję za wyczerpującą informację. Mnie brakowało takiego kleju w Państwa ofercie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szukam niedrogiego kleju do kodury i gumy. Muszę wkleić pierścienie rękawic. Nadaje się może ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukam niedrogiego kleju do kodury i gumy. Muszę wkleić pierścienie rękawic. Nadaje się może ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, chcialabym wtracic tylko kilka slow na temat toksycznosci tego kleju. Sama go niedawno po raz pierwszy zakupilam, jeszcze nie uzywalam, ale absolutnie nie kwestionuje jego fantastycznych craftowych wlasciwosci.
  Tylko maz moj jak zobaczyl co to tam zakupilam, natychmiast podarowal mi maske ze specjalnymi filtrami i nakazl uzywanie kleju tylko w jego warsztacie pod wyciagiem. Najpierw stwierdzilam,ze przesadza, ale poczytalam, i oto co znalazlam, po angielsku co prawda, jakby co to prosze wpisac w google tlumacz.
  Dziewczyny, zachowajcie szczegolna ostroznosc przy uzywaniu tego kleju. Ponizej informacja z ulotki :
  ''CAUTION: Contains perchloroethylene. Harmful if inhaled. May cause dizziness, headache or nausea. Can cause skin and eye irritation. WARNING: This product contains a chemical known to the state of California to cause cancer. Keep away from heat and flame. Contact with flame or hot surface may produce toxic gases. Use only with adequate ventilation. To avoid breathing vapors, open windows and doors or use other means to ensure fresh air entry during application and drying. Avoid prolonged or repeated contact with skin. Wash thoroughly after handling. FIRST AID: If you experience difficulty breathing, leave the area to obtain fresh air. If continued difficulty is experienced, get medical assistance immediately. If swallowed, do not induce vomiting; get medical attention. In case of eye contact, immediately flush with plenty of water for at least 15 minutes. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN DIRECTIONS ''

  Na kleju zakupionym u Panstwa w sklepie informacja na opakowaniu byla tylko po chinsku chyba,tylko sprzodu widnieje napis : vapro harmful. Powyzszy opis/ulotke znalazlam na amerykanskiej stronie.
  Pozdrawiam i zycze sukcesow w (bezpiecznym) tworzeniu :).

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja wklejam klejem magic i super trzyma, wysycha szybko, tworzy przezroczystą warstwę, nie odbarwia wklejek.

  OdpowiedzUsuń

Buttons