sobota, 8 marca 2014

Kolor roku, kolory wiosny.

  Zastanawiałam się jak to jest, ze jakiś kolor staje się kolorem roku czy sezonu. I po co? Odpowiedź na drugie pytanie wydaje się łatwiejsza, bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Czyli komercja.
Wyznaczenie dominującej czy wiodącej linii kolorystycznej ma ułatwić pracę takim zakładom jak: farbiarnie, tkalnie, przędzalnie w wyborze linii produkcyjnej. Projektantom dobór dodatków, nici, skuwek, zamków- "fashion" to miliony ludzi którym należy wskazać jakieś ramy, bo nie sposób mieć wszystkich kolorów, wzorów i deseni. Na samym początku tego łańcuszka są zakłady chemiczne produkujące barwniki i tu dochodzimy do odpowiedzi na pierwsze pytanie.

   Jedną z firm wyznaczających trendy w tym zakresie jest korporacja Pantone z New Yersey. W skład korporacji wchodzą oczywiście wspomniane zakłady produkujące barwniki. Stworzony przez nich system systematyki (numeracji) kolorów umożliwia ich identyfikację, co daję gwarancje na identyczność koloru. Co pół roku na podstawie swoich analiz i badań rynku ogłasza ona kolor roku oraz kolory sezonów. Decyzja zapada na dwudniowym spotkaniu kreatorów, designerów, poligrafów, kolorystów, podczas którego debatują oni nad obecnym postrzeganiem kolorów i ich uniwersalnością.

Kolorem roku 2014 został ogłoszony podczas New York Fashion Week kolor "Radiant orchid"


Jak widzicie nasz sklep jest "na czasie" i ma w swojej ofercie produkty pasujące do tegorocznych trendów ;)

Na tym samym Fashion week przedstawiono również kolory obowiązujące w sezonie wiosennym.
Gama 10-ciu kolorów daje spore możliwości kombinacji i połączeń.


Nową kolekcję rzemieni zamszowych dostosowaliśmy również do wymogów sezonu.


Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu kobalt, ponieważ jest to kolor uniwersalny dla każdej cery i każdego koloru włosów, w dodatkach idealnie komponuje się ze srebrnym i złotym wykończeniem, a na tle białej koszuli biżuteria w tych kolorach prezentuje się iście królewsko. Mamy na stronie ponad 130 produktów w kobaltowym kolorze.


Kolor "misted yellow" dla mnie: miodowy, musztardowy lub słomkowy wydaje się mało twarzowy ale może się sprawdzić bardziej w rozjaśniających dodatkach niż jak baza czy tło. I do tego idealnie komponuje się z mszystą zielenią "cypress" z obowiązującej kolekcji.


Czy wiecie, że każdy może mieć wpływ na to jak będą wyglądały kolory przyszłych sezonów? Jedną z przesłanek jakimi kierują się debatujący jest ankieta zamieszczona na stronie Pantone, którą może wypełnić, każdy dokładając małą cegiełkę do przyszłych Fashion week.
A Wam jaki kolor na wiosnę przypadł do gustu?

Źródła: Pinterest Zuzanny, slate.com, wikipedia, pantone.com

1 komentarz:

Buttons