wtorek, 29 grudnia 2015

Kolory Roku 2016 od Pantone


W zeszłym roku pisaliśmy już o kolorach Pantone (Kolor roku 2015) a także o zaprezentowanych kolekcjach ubrań na NYFW w całych “pantonowych” paletach barw (Część I i Część II). Jak można było obserwować zarówno w kolorowych czasopismach, telewizji, na tzw. “ściankach”, od kolekcji znanych projektantów, aż do sieciówek- Pantone zaraża kolorem. Kolor podchwytują producenci odzieży, mebli, tkanin dekoracyjnych, butów, torebek i innych akcesoriów. To także spore ułatwienie dla twórców biżuterii.Uzgodniona paleta kolorów pozwala nam ograniczyć ilość modnych kombinacji na kolejny sezon, co jest szczególnie pomocne zwłaszcza kiedy zaczynamy naszą przygodę z rękodziełem i nie wiemy od jakich zestawów kolorystycznych zacząć.

Nie stwarza jednak przymusu tworzenia jej w tych kolorach, daje możliwość ciekawych realizacji, które będą wyglądały idealnie na tle kolorów przewodnich, mogą ta kolory dopełniać lub totalnie z nimi kontrastować.

Motto jakie towarzyszy tegorocznej kolekcji:

“Kolory przenoszą nas w szczęśliwsze, bardziej słoneczne miejsce w którym poczujemy się na tyle swobodnie by pokazać swoje prawdziwe wnętrze”

Faktycznie duet kolorów, który wskazał Pantone jest lekki, transparentny, zwiewny, jak ciepły letni poranek.
Przedstawiamy zatem :Rose Quartz (ang. kwarc różowy) i Serenity (ang. pogoda ducha) jako wiodące kolory Pantone na rok 2016.
Firma pierwszy raz zdecydowała się wybrać dwa odcienie, zamiast jednego koloru, jest to szczególnie pomocne dla tych, którzy szukają kombinacji kolorów lub mają problem z łączeniem barw  jednocześnie pozostawiając wybór tym, którzy chcą ograniczyć się do zestawu tylko chłodnych lub tylko ciepłych barw.

Większość zasugerowanych dopasowań kolorów można znaleźć na ich stronie lub na poniższej grafice.


Według Pantone, "Rose Quartz jest przekonującym, ale łagodnym tonem, który przekazuje współczucie i poczucie spokoju". I łączy się z jasnoniebieskim. "Serenity jest nieważki i przestronny, jak sklepienie nieba nad nami". I dodają "Wprowadza uczucie wytchnienia i relaksu nawet w trudnych czasach".
Laurie Pressman z Pantone oświadczyła, że ich wybór kolorów jest tradycyjnie odbiciem i antidotum na obecne czasy. Tym razem reprezentują one nastawienie na wyciszenie i wewnętrzny spokój, a najlepiej obrazuje to poniższy film.


U nas również nie brakuje propozycji półfabrykatów w tych łagodzących nerwy kolorach.
Oto kilka moich propozycji.

Rose Quartz:Serenity:Co myślicie o tegorocznych kolorach wybranych przez Pantone?

2 komentarze:

  1. Serenity z pewnością zagości w moich pracach, bo to piękny odcień błękitu. Co do rose quartz to się muszę przekonać, chociaż paracord w tym kolorze jest świetny. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten odcień różu wraz z wszelkimi odcieniami szarości to nasze ulubione połączenie, spróbuj! :)

      Usuń

Buttons