USA, Kanada, Szwecja, Japonia, czy Ukraina – to tylko nieliczne z miejsc, w których występuje hematyt. Ten krwisto-czerwony kamień ma wiele zastosowań oraz zalet, które wyróżnia go na tle innych minerałów. Poznaj najważniejsze z nich i doceń działanie Kamienia Wojowników.
Ochronne działanie hematytu
Już w Starożytnym Babilonie, hematyt nazywany był Kamieniem Wojowników. Spowodowane to było głównie jego barwą, przywodzącą na myśl kolor krwi. Stał się on obowiązkowym amuletem ochronnym, który miał chronić żołnierzy podczas wojennych sporów.
Średniowiecze wykorzystywało go do tamowania ran i przyśpieszenie procesu ich gojenia. Być może nie bez powodu nazywa się go także kamieniem szczęścia. Wierzy się bowiem, że pomaga on przetrwać trudne sytuacje życiowe i wyjść z nich na prostą.
Hematyt szczególnie dobrze wpływa na walkę z chorobami układu krwionośnego i anemią. Pomaga wytwarzać świeże czerwone krwinki, tym samym przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia osoby go noszącej. Świetnie sprawdza się przy regulacji nadciśnienia, zapobiega skurczom mięśni i pomaga w dolegliwościach kręgosłupa. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle pożądane działanie, które pomaga zmierzyć się na przykład z siedzącym trybem życia.
Hematyt – działanie lecznicze nie tylko dla ciała
Taki kamień jak hematyt, uwielbiany jest przez pasjonatów minerałów także ze względu na kojący wpływ na duszę. Wierzy się, że pomaga on nieśmiałym i zwiększa poczucie własnej wartości. Sprawia, że nałogi przestają być tak drażniącym problemem, a wola życia z własnym pragnieniem bierze górę nad wszelkimi bolączkami.Hematyt nazywany jest kamieniem opiekuńczym, który pozbywa się nieprzychylnej energii i przywraca poczucie kontroli nad własnym życiem. Dzięki niemu na nowo zawita spokój i harmonia. Trzymanie go w dłoniach podczas silnego zdenerwowania sprawia, że złe emocje idą w niepamięć, a ciało znów staje się błogo odprężone. Nie ma więc lepszego i bardziej naturalnego lekarstwa na nadmierny stres, niż właśnie codzienny kontakt z leczniczym minerałem w postaci hematytu.
Jaki znak zodiaku powinien go wykorzystywać?
Od wieków wiadomo, że każdy z minerałów szlachetnych, czy półszlachetnych, ma swój znak zodiaku, któremu patronuje. Podobnie jest i w przypadku hematytu. Kamień ten szczególnie upodobał sobie dwa znaki – silne i niezależne.Sprawia on, że mogą one być odważniejsze i bardziej pewne siebie. Mowa tutaj o Skorpionie i Byku. Pierwszy z nich przekazuje opanowanie i spokój, a dodatkowo uczy, jak szybko i skutecznie zregenerować swoje siły. Pomaga pokonywać także wszelkie trudności, wykorzystując do tego wcześniejsze doświadczenia. Byk z kolei może liczyć na pomoc w zachowaniu stałości i odwagi; hematyt doda mu także potrzebnej energii do podejmowania nowych wyzwań.
Jak dbać o hematyt?
Hematyt, niezależnie czy są to koraliki, czy inne ozdoby, nie potrzebuje szczególnie intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy stosować kilka sprawdzonych wskazówek, które zapewnią mu piękny wygląd i skuteczne działanie.Przede wszystkim nie powinien być on pozostawiany na deszczu lub w innym wilgotnym miejscu.
Aby zachować go w idealnym stanie, należy:
- ograniczyć czyszczenie powierzchni specjalnymi płynami do pielęgnacji biżuterii,
- dodać do miseczki z ciepłą wodę trochę mydła i zamoczyć w niej ścierkę,
- przetrzeć hematyt najdelikatniej jak się da,
- przetrzeć kamień suchą ściereczką, w celu jego zabezpieczenia;
Hematyt jest niezwykle cenionym kamieniem, który może pełnić także rolę oczyszczacza dla innych minerałów. Drobne kamyki hematytu mogą posłużyć jako idealne narzędzie pielęgnujące. Hematyty wyciągają z innych kamieni nagromadzoną, złą energię. Trzeba jednak zawsze pamiętać, by w odpowiednim momencie pozbyć się złej siły z naszych kamyków.
Biżuteria z hematytem – jak ją zrobić?
Jeśli zastanawiasz się, jak własnoręcznie wykonać biżuterię z koralików z hematytu, nie ma nic prostszego. Puść wodze swojej wyobraźni i zaprojektuj bransoletkę lub wisiorek, który zawsze będzie z Tobą. W celu stworzenia przepięknej bransoletki możesz zdecydować się na koraliki z hematytu w różnych kształtach. Mogą to być kulki z hematytu gładkie lub fasetowane, przekładki w kształcie sześciokątów lub podłużne patyczki.Materiał ten wykorzystywany jest też do biżuterii w inny sposób. Kaboszony z hematytu znajdują zastosowanie w biżuterii sutasz, są wklejane do opraw lub oprawiane w srebro. Ciekawą techniką oprawiania jest wirewrapping - kaboszony z hematytu oplata się misternie drucikiem miedzianym lub srebrnym tworząc filigranowe ozdobne obramowanie.
Wybór zależy tylko od Ciebie — możesz łączyć ze sobą kolory, bawić się formą i stawiać na ciekawe wykończenie biżuterii. Bransoletki, kolczyki i wisiorki z hematytu są niezwykle estetyczne i doceniane przez miłośników minerałów na całym świecie. Podążaj za trendami i samodzielnie przygotuj ozdoby, które będą Ci towarzyszyły zarówno za dnia, jak i przy wyjątkowych okazjach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz