wtorek, 25 czerwca 2019

Narzędzia jubilerskie – jakie wybrać i jaka jest ich cena?


Wybór narzędzi specjalistycznych do jubilerstwa to nie lada sztuka. Używane, nowe, w jakiej cenie? Na rynku znajduje się bogata oferta skierowana zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Jakie narzędzia wybrać, by móc z nich długo i odpowiednio korzystać?

Narzędzia do wyrobu biżuterii


W jubilerstwie istnieje wiele rodzajów narzędzi, które z powodzeniem można wykorzystywać do tworzenia przepięknych i wyjątkowych ozdób. Na jakie zdecydować się w pierwszej kolejności? Kleszcze, młotki, wiertła i lupy to podstawa w trakcie tworzenia biżuterii.
Cążki, bocianki i szczypce polecane są przy pierwszym kontakcie z tworzeniem ozdób. Dzięki nim praca znacznie się przyspieszy, a twórca odciąży się przed dalszymi działaniami.
Szczypce jubilerskie dzielą się na kilka rodzajów:
Wszystkie idealnie nadają się do tworzenia biżuterii. Podobnie jest z młynkiem do nawlekania koralików. Przyśpiesza on pracę przy bransoletkach lub naszyjnikach, a dodatkowo sprawia, że wzrok twórcy nie jest aż tak wysilany.
Wielu twórców korzysta także z pomocy igły z dziurką przez całą jej długość – niezwykle pomocne urządzenie, które świetnie sprawdza się przy hafcie koralikowym. Igła pozostaje elastyczna, wygina się więc bez ryzyka złamania. Żyłka może się o nią zahaczyć bez problemu nawet wtedy, gdy jest już na wyczerpaniu. Klej epoksydowy z kolei to idealne rozwiązanie przy wklejaniu końcówek w bransoletkach i naszyjnikach. Nadaje się także do wklejania rivoli do sztyftów.

Narzędzia do biżuterii


Narzędzia do wire wrappingu


Wire wrapping to urzekająca i ciekawa technika tworzenia biżuterii. Polega na tworzeniu niepowtarzalnych ozdób przy pomocy drutu. Wymaga zdolnych rąk i niezwykłej wytrwałości i cierpliwości. Dzięki technice wire-wrapping można wykreować praktycznie każdy kształt biżuterii, jaki sobie wymarzymy. Wymaga precyzji i dyscypliny, a pomysłowość i kreatywność mogą odnaleźć tutaj idealne pole do popisu! Do najpopularniejszych elementów wchodzących w skład biżuterii wire-wrapping, należą kamienie szlachetne i półszlachetne, kryształy Swarovskiego, perły, cyrkonie, ceramika i inne.
Do tworzenia tego typu biżuterii będzie potrzebna przede wszystkim matryca. Znajduje się w niej 30 bolców o różnej średnicy, które pozwalają na tworzenie przeróżnych form. Zacząć można od prostych, symetrycznych kółek, a skończyć na bardziej skomplikowanych wzorach. Takie elementy mogą być także uzupełnieniem biżuterii sutaszowej czy beadingowej.
Przydatny będzie także elektryczny obcinak do nitek. Sprawdza się przy pracy z zakańczaniem nici i sznurków, które mają w sobie elementy syntetycznych materiałów. Co ciekawa, końcówka urządzenia rozgrzewa się, co pomaga w zakańczaniu nici. Końcówki nie rozwarstwiają się.
Młotek do metalu to świetnie wyprofilowane narzędzie, które kończy się dwoma odmiennymi końcówkami. Trzonek jest wyprofilowany, dzięki czemu pozostaje niezwykle precyzyjny i komfortowy.

Narzędzia jubilerskie

Narzędzia do chinmaille


Chinmaille to technika łączenia ze sobą metalowych ogniwek. Do tworzenia tego typu biżuterii potrzebne są kółka montażowe, karabińczyki, zawieszki i narzędzia jubilerskie – szczypce o płaskich, gładkich powierzchniach roboczych. Przydatna może okazać się także podkładka typu mata do koralików.
Dzięki tej metodzie można stworzyć naprawdę przepiękne wzory. Wszystko zależy od wyobraźni twórcy, dlatego pole do popisu jest naprawdę ogromne. Wystarczy zebrać potrzebne narzędzia do tworzenia biżuterii i znaleźć odrobinę czasu na eksperymentowanie.
Piękna biżuteria to nie tylko dobrze sprawdzone wzory i kombinacje. To także odkrywanie nowych, nieznanych dotąd połączeń.
Dzięki pomocy narzędzi jubilerskich, praca może okazać się znacznie prostsza i przyjemniejsza. Warto wykorzystać ich potencjał i sprawdzić, jak można przyśpieszyć swoje działania w trakcie aktu twórczego. Cena narzędzi do biżuterii to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od jakości wykonania narzędzi i ich pochodzenia.


Narzędzia do chainmaille

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Buttons