środa, 24 lipca 2019

Daniel Swarovski – szlifierz szkła, który stał się twórcą jednej z najbardziej rozpoznawalnych elementów biżuterii na świecie


Nie trzeba jakoś nadmiernie interesować się jubilerstwem, żeby choć trochę kojarzyć nazwisko Swarovski. Mało kto jednak wie, że to nazwisko całkowicie zrewolucjonizowało świat biżuterii i sprawiło, że dziś wygląda on znacznie inaczej jak niegdyś. Daniel Swarovski sprawił, że biżuteria niejako trafiła pod przysłowiowe strzechy, gdyż zaczęło być na nią stać coraz większą ilość osób na świecie. Sprawdź kim był Daniel Swarovski, czym zajmowało się jego przedsiębiorstwo i jak wiele zawdzięcza mu współczesne jubilerstwo.

Kim był Daniel Swarovski i skąd pochodził?


Ludzi takich jak Danel Swarovski we współczesnym i nie tylko jubilerstwie nie mamy zbyt wielu. Właściwie ciężko jest go zaszufladkować do jednej kategorii. Początkowo Swarovski był prostym, skromnym czeladnikiem, który zajmował się szkłem. Jego przełomowe dla dziedziny jubilerstwa odkrycie sprawiło, że stał się jedną z ważniejszych postaci w historii biżuterii i innych ozdób. To z pewnością postać nietuzinkowa, której niemalże każdy z nas zawdzięcza ujmującą oraz wyróżniającą się biżuterię, która nie kosztowała całego majątku.

Daniel Swarovski urodził się 24 października 1882 roku w Jiřetín pod Bukovou, w niewielkiej czeskiej miejscowości nad Nysą. Swarovski z pochodzenia był Czechem, jednakże cały życie spędził w Austrii i tam rozwijał się zawodowo oraz tam dokonał wszelkich, przełomowych dla jubilerstwa odkryć. Na początku jego ścieżki zawodowej nikt nawet nie przypuszczał, że Daniel może stać się tak ważną postacią dla całego świata biżuterii. Swarovski był jedynie prostym, bardzo skromnym szlifierzem szkła, który na co dzień zajmował się obróbką tego surowca w celach użytkowych.

Początkowo Daniel Swarovski był zwykłym czeladnikiem, który pracował i uczył się pod okiem swojego ojca. Doskonalił swoje umiejętności w szlifowaniu szkła. Zmiana w jego życiu przyszła wraz z rewolucyjnym odkryciem w 1892 roku. Trzydziestoletni Daniel wymyślił oraz opracował elektryczną maszynę do szlifowania kryształu. Maszyna szybko zdobyła rozgłos oraz uznanie osób, które dostrzegły estetyczną wartość jej wyrobów. Tuż po tym Daniel Swarovski założył przedsiębiorstwo, które stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych film jubilerskich na całym świecie współcześnie.

Swarovski logo

Czym była maszyna Daniela Swarovskiego?


Maszyna Swarovskiego była rewolucyjnym projektem z kilku powodów. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę zasadę jej działania. Maszyna była w pełni napędzana elektrycznie, co nie często zdarzało się w niewielkich zakładach czeladniczych, a po drugie poddawała obróbce szkło. Niegdyś obróbka szkła była niezwykle trudna oraz mozolna i w większości ograniczała się do wyrobów użytkowych. Odkrycie Swarovskiego wprowadziło szkło do jubilerstwa oraz sprawiło, że ludzie zaczęli dostrzegać jego niezwykle estetyczną wartość.

Jak działała innowacyjna maszyna Swarovskiego? Podstawowym zadaniem, które wykonywała była perfekcyjna obróbka, szlifowanie oraz wykrawanie szkła. Maszyna Swarovskiego potrzebowała dużej ilości energii elektrycznej, dlatego wymusiła na wynalazcy przeprowadzkę do jednego z austriackich miast nad rzeką. W Wattens, bo tak nazywało się to miasto, jego projekt był bezpieczny, wykorzystywany bez ograniczeń, a firma mogła zacząć rozwijać się w należytym kierunku oraz tempie.

Biżuteria z kryształów Swarovskiego

Kryształy Swarovskiego – znane elementy ozdobne na całym świecie


Kryształy Swarovskiego zna i widział chyba każdy. Możemy spotkać je przede wszystkim w biżuterii, jako samodzielne figurki dekorujące nasze wnętrza, oraz jako elementy ozdabiające przedmioty codziennego użytku. Kryształy Swarovskiego oraz sama marka, której początki sięgają 1895 roku, stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych elementów w jubilerstwie. W Polsce kryształy Swarovskiego uznawane są za elementy premium, często stawiane na jednej linii z minerałami oraz innymi ozdobami szlachetnymi.

Biorąc pod uwagę skład kryształów Swarovskiego dochodzimy do wniosku, że to nic innego jak dokładnie oraz wyjątkowo długo szlifowane elementy ze szkła kryształowego. Szkło kryształowe zwane również ołowiowym, albo potocznie nawet kryształem poddawane jest długotrwałej obróbce termicznej, ciśnieniowej oraz mechanicznej. Swarovski dostrzegł duży potencjał ozdobny kwarcu i zaczął obrabiać go na dużą skalę – tak zostało już do dziś. Odkrycie tego rozpoczęło całkiem nową erę w jubilerstwie. Sztuczna biżuteria stała się łatwiej dostępna, przede wszystkim cenowo. Obróbka kwarcu przy pomocy maszyny znacznie obniżyła koszty produkcji tego rodzaju elementów ozdobnych i pozwoliła na produkcję na masową skalę.

Przedsiębiorstwo Daniela Swarovskiego współcześnie

Dziś firma Swarovskiego jest austriacką marką premium, która znana jest na całym świecie. Przedsiębiorstwo oprócz tego, że wytwarza elementy przeznaczone do ozdabiania biżuterii, telefonów komórkowych oraz paznokci, zajmuje się również produkcją szkieł kontaktowych oraz co ciekawe szkieł będących częścią odblasków drogowych w Polsce. Produkty Swarovskiego znajdziemy w firmowych butikach, które w większości miast europejskich znajdują się na modnych ulicach handlowych oraz w luksusowych centrach handlowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Buttons