wtorek, 13 sierpnia 2019

Szutasz – opis techniki, rodzaje użytych materiałów


Szutasz już jakiś czas temu stał się bardzo popularną i lubianą przez rękodzielników formą wytwarzania biżuterii. Technika daje nieograniczone pole do popisu i bezmiar różnorodnych możliwości, dzięki którym biżuteria staje się niepowtarzalna i idealna na każdą okazję. Jeśli zastanawiasz się jak wytworzyć niezapomniane wzory przy wykorzystaniu szutaszu jesteś we właściwym miejscu. W poniższym tekście powiemy co nieco na temat techniki oraz używanych do 
produkcji szutaszowej biżuterii materiałów.

Kolczyki wykonane metoda sutaszu


Metoda jaką jest szutasz pozwala na wytworzenie właściwie każdego rodzaju biżuterii. Bez względu na to, czy są to kolczyki, czy naszyjnik, mogą prezentować się zaskakująco oraz sprawdzić się bez względu na okazję. Sztuasz kojarzy się również ze ściśle określonymi materiałami, które stały się wyznacznikiem tej metody. Metoda sprzyja również wywarzaniu biżuterii w każdym stylu, bez względu na to czy zależy nam na czymś bardziej codziennym, może czymś bardziej eleganckim bądź w ściśle sprecyzowany stylu, np. boho.

Szutasz – po czym można poznać technikę?


Przejdźmy więc do opisu techniki. Po czym poznamy szutasz i dzięki czemu będziemy mogli stwierdzić rodzaj wykorzystanej techniki? Sztutasz poznamy przede wszystkim po rodzaju użytych materiałów. Kiedy w danej stylizacji pojawi się gruby, pleciony sznurek istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z techniką szutaszową. Nie ma znaczenia rodzaj biżuterii, liczą się proporcje szerokości oraz grubości sznurka do całej kompozycji.

Szutasz również bardzo często nazywany jest haftem. Nie ma w tym nic dziwnego i wiąże się to ze sposobem łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Posługiwanie się szutaszowym sznurkiem przypomina nieco haftowanie, a do tego w rezultacie daje bardzo podobny efekt. Jego historia sięga XIV wieku, a podwaliny pod współczesny szutasz dali żyjący w tamtych czasach Chińczycy. Do Europy technika przywędrowała za sprawą Francuzów w drugiej połowie tego samego stulecia. Pierwotnie szutasz stanowił jedynie pomoc przy ozdobie ubrań oraz mundurów. Wykorzystanie go w jubilerstwie rozkwitło dopiero na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Z jakimi materiałami kojarzy się szutasz?


Podstawą szutaszowej biżuterii jest zawsze odpowiednio pleciony sznurek. W przeszłości sznurki wykonywane były z z naturalnych materiałów – jedwabiu bądź bawełny. Dziś znacznie częściej spotkamy się ze sznurkami, które zbudowane zostały z włókien acetatowych, wiskozy oraz łatwo dostępnego poliestru. Tradycyjne sznurki mają zazwyczaj od 3 do 5 mm szerokości. Tego rodzaju grubość pozwala na stworzenie dobrze prezentujących się splotów.

Biżuteria szutaszowa to nie tylko opisywane sznurki. Sznurki te mogą łączyć się z różnego rodzaju koralikami oraz kamieniami. Technika przede wszystkim pozwala na obszycie tech elementów. W zasadzie nie ma różnicy jaki kształt wybierzemy, jednakże najmniej problemów powodują owalne, regularne koraliki i kamienie. Nie ma również znaczenia materiał, z którego kamień bądź koralik został wytworzony. W szutaszu można pozwolić sobie zarówno na naturalne elementy, jak i te w pełni wykonane z materiałów sztucznych. Nie możemy jednak również zapominać o drobnych koralikach, które będą wypełnieniem małych zawijasów ze sznurka.

Szutasz – biżuteria, która potrafi zaskoczyć


Biżuteria wykonana techniką jaką jest szutasz może prawdziwie zaskoczyć. Podstawowy wpływ na końcowy "efekt wow" mają zdolności sznurka, które elastycznie reagują na polecenia rękodzielnika. Co więcej, niewielki rozmiar sznurka przyczynia się do tego, że wzory są niezwykle precyzyjne i świadczą o dużym nakładzie pracy, który trzeba było włożyć w wykonanie poszczególnych wzorów. Dodatkowo, sznurki występują w nieorganicznej ilości kolorów. Ich dobór uzależniony jest jedynie od naszej wyobraźni oraz indywidualnego pomysłu.

Biżuteria sutasz

Szutasz – kolczyki wiodą prym wśród wytworzonej biżuterii


Kolczyki i szutasz to w zasadzie połączenie, które jako pierwsze przychodzi na myśl, kiedy mówimy, o własnoręcznie wykonywanej biżuterii. Kolczyki wykonywane techniką szutaszu mogą być szczególnie wyjątkowe i wyróżniające się od modeli dostępnych w regularnej sprzedaży. Co potrzebne jest do ich przygotowania? Przede wszystkim odpowiednie bigle bądź sztyfty, do których przymocujemy nasz sznurek. Dobry projekt w połączeniu z odrobiną wyobraźni da nam wyjątkowe kolczyki, idealnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Szutasz ślubny trendem, który stale zyskuje na wartości


Na koniec kila słów o szutaszu ślubnym, który z dnia na dzień zyskuje na popularności. Technika jest przydatna do ozdabiania zarówno stroju Panny Młodej, jej biżuterii oraz całej sali. Szutasz pozwala na stworzenie kompozycji ślubnej idealnej i spójnej w każdym, najmniejszym calu.

Szutasz to bardzo wszechstronna metoda, która może być stosowana bez ograniczeń. Polecana jest również osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rękodzielnictwem i własnoręcznym wykonywaniem biżuterii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Buttons