wtorek, 15 października 2019

Beading- opis techniki


Beading już jakiś czas temu stał się jedną z najbardziej ulubionych technik rękodzielników. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ pozwala on na stworzenie wyjątkowych projektów, a do tego nie jest nad wyraz skomplikowany, a powstała biżuteria jest trwała i ponadczasowa. W internecie możemy znaleźć niezliczoną ilość inspiracji oraz podpowiedzi jak wykonywać poszczególne wzory. Jeżeli Ciebie również fascynuje czarowanie koralikami, jesteś we właściwym miejscu. Z poniższego tekstu dowiesz się czym jest beading, jakie materiały są niezbędne do pracy tą techniką. Dodatkowo chcielibyśmy Ci zaprezentować rodzaje koralików, które można wykorzystać oraz przekrój technik beadingowych prowadzący do konkretnych efektów.

Czym jest beading?


Zanim przejdziemy do konkretnych opisów musimy sobie jasno powiedzieć czym jest beading, skąd wzięła się jego nazwa i w czym tkwi istota tej techniki. Na samym początku dużo wiele wyjaśni wytłumaczenie samej nazwy. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "bead", co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu "koralik". Nawet w języku polskim technika bardzo często nazywana jest "koralikowaniem" i właśnie pod tą nazwą znana była już dużo wcześniej.

Historia koralikowania jest bogata i sięga czasów starożytnego Egiptu. Już wtedy korony i insygnia władców zdobione były przy pomoc drobnych, kolorowych koralików pod różnymi postaciami. Podstawowymi elementami, których obecność mówi, że mamy do czynienia z beadingiem jest obecność koralików, cienkiej nici oraz igły. Beading kojarzony jest również z haftem koralikowym, który przy pomocy różnych ściegów (oto ich nazwy: peyote, brick stitch czy right angle weave, czyli RAW) pozwala na wytworzenie niezwykle kreatywnych wzorów.

Koraliki do beadingu

Niezbędne materiały


Beading wymaga przygotowania specjalnych materiałów. Na pewno najważniejszym z nich i tym, od którego warto jest zacząć są koraliki. Koraliki są dostępne w różnych wielkościach, kolorach oraz fakturach. Wyróżnia się kilka podstawowych typów i każdy z nich umożliwia pracę różnymi ściegami.

W parze z koralikami idą również igły. To dzięki nim możliwa jest praca z koralikami, dlatego jej wybór powinien być dokładnie przemyślany i dopasowany do reszty półfabrykatów. Źle dobrana igła, z za dużym oczkiem nie tylko utrudnia pracę, ale również może niszczyć naszą kompozycję poprzez przecieranie nitki. Co więcej, warto zadbać o to, aby igła była giętka i elastycznie reagowała na nasze polecenia.

Trzeci element, równie niezbędny co igły i koraliki to nitki i żyłki. W zależności od naszego projektu oraz zamysłu powinniśmy zadbać o sztywność nitki. Niektóre z nich wymagają przemieszczania  się elementów i tutaj warto postawić na nieco bardziej elastyczne półfabrykaty, inne wymagają pracy zupełnie na sztywno. W tym drugim przypadku bardziej przydatne mogą okazać się żyłki, jednakże nici dają nam szersze pole do popisu w zakresie ulubionego koloru oraz faktury.

Pracując techniką beadingu nie należy również zapominać o nożyczkach. Przydatne może okazać się również szydełko i różnego rodzaju kleje. Dla bardziej zaawansowanych rękodzielników polecana jest również praca na krośnie oraz na specjalnym dysku kumihimo.

Bransoletka wykonana w technice beadingu

Rodzaje koralików


Najbardziej popularne ze wszystkich koralików, znane na całym świecie są koraliki Toho. Koraliki pochodzą z Japonii i dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Swoją popularność zawdzięczają zapewne uniwersalności, gdyż to zwykłe koraliki z niewielkim oczkiem w środku. Ich łączenie oraz nawlekanie dają szerokie pole do popisu i pozwalają zaszaleć naszej wyobraźni.

Kolejne, pochodzące również z Japonii to koraliki Miyuki. Koraliki charakteryzują się bardzo dokładnym wykonaniem oraz niewielkimi rozmiarami. Wyróżnia je cylindryczny kształt, który elastycznie dopasowuje się nawet do najbardziej skomplikowanych projektów.

Obok wszystkich tradycyjnych koralików warto jest również wyróżnić czeską propozycję, którą określa się mianem koralików Preciosa. Koraliki poznamy po podłużnym kształcie oraz bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Idealnie łączą się z innymi koralikami, a praca z nimi należy do prawdziwych przyjemności.

Jak rozpocząć pracę?


Przygotowanie stanowiska pracy rękodzielnika w przypadku techniki beadingu jest kluczowe. Koraliki są dość niesforne i lubią rozsypywać się po całym stole i łączyć w frywolne kompozycje. Jeśli nie zadbamy o ich uporządkowanie na samym początku, praca zajmie nam dwa razy więcej czasu oraz istnieje ryzyko zmarnowania materiału. Swoje stanowisko pracy warto wyposażyć w organizery oraz specjalne maty antypoślizgowe, które zauważalnie ułatwią pracę.

Techniki beadingowe


Technik beadingowych jest naprawdę wiele. Niewątpliwie najpopularniejszą jest haft koralikowy, który właściwie już na samym początku stał się hegemonem tej techniki. Nie mniej popularny są również różnego rodzaju ściegi koralikowe, które pozwalają na tworzenie i bawienie się kompozycjami. Tutaj wystarczą jedynie proste nitki, igły, koraliki oraz sprawne ręce i można zacząć tworzyć cuda. Bardziej zaawansowani twórcy, korzystający z dysków kumihimo i krosen mają szansę na stworzenie przykuwających wiele uwagi plecionek, które niekiedy przypominają sznury koralików. Technika jest imponująca, ale wymaga poświęcenia większej ilości czasu.

Słowem podsumowania warto wspomnieć, że beading na pewno nie jest łatwą do skategoryzowania dziedziną. Techniki dają szerokie pole do popisu oraz pozwalają na wytwarzanie niecodziennych wzorów, które idealnie wpisują się w gusta każdego z rękodzielników.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Buttons